Показання до проведення УЗД передміхурової залози:
- розлади сечовипускання (біль, печія, слабка/переривчастий струмінь сечі);
- відчуття неповного випорожнення сечового міхура після відвідування туалету;
- часті позиви до сечовипускання (особливо у нічний час);
- тягучі виділення;
- біль і дискомфорт у зоні промежини/ у тазі/ у нижній частині спини;
- відхилення від норми у результатах аналізів крові, сечі і спермограми.
- порушення потенції;
- встановлення причин безпліддя;
- підозра на наявність пухлин;
- ниркова недостатність;
- контроль за проведенням біопсії передміхурової залози.
Види УЗД передміхурової залози
Трансабдомінальне УЗД простати - безболісний метод, при якому дослідження проводиться через передню черевну стінку.
Підготовка
1. За 1-2 дні до процедури необхідно відмовитись від продуктів, які можуть сприяти газоутворенню у кишківнику. Цей перелік досить індивідуальний, але зазвичай у нього входять: сирі фрукти і ягоди, бобові, цільне молоко і вершки, свіжий хліб і випічка, алкогольні та газовані напої, соки.
2. За 1-2 години до УЗД слід випити 1-1,5 літра негазованої води.
Зазвичай, такий вид ультразвукової діагностики рекомендовано у тих випадках, коли потрібно оцінити загальний стан, а також - з метою дослідження залишків сечі у сечоводі при аденомі. Для отримання більш детальної інформації, при підозрі на наявність будь-яких важких патологій, проводять трансректальне УЗД простати (ТРУЗД).
Трансректальне УЗД простати (ТРУЗД) - у пряму кишку пацієнта вводять спеціальний ректальний датчик (діаметр – близько 1,5 см), пересувають його до рівня розташування передміхурової залози та досліджують її.
Підготовка
ТРУЗД проводиться натщесерце, необхідно утриматись від вживання їжі приблизно за 8 годин до дослідження. Рекомендується також не вживати продукті, які провокують підвищене газоутворення (сирі фрукти та ягоди, бобові, цільне молоко і вершки, свіжий хлеб і випічка, алкогольні та газовані напої, соки). За наявністю схильності до метеоризму (здуттю живота) бажано приймати ентеросорбенти (активоване вугілля, ентеросгель, тощо.) протягом декількох днів перед процедурою. Бажано за 1.5-2 години утриматись від паління, яке підсилює перистальтику кишківника.
При трансректальному УЗД немає потреби у наповненні сечового міхура, але, оскільки доступ буде проводитись через пряму кишку, її необхідно очистити від калових мас, які можуть завадити проведенню процедури.
Для цього застосовують наступні методи:
1. Прийом препаратів, які очищують кишківник, наприклад, «Фортрансу». Даний засіб потрібно приймати не раніше, ніж 2 години після їжі, 1 пакетик розчинити у літрі води і випити протягом години (1 склянка розчину - кожні 15 хвилин). Для повного очищення необхідно випити 3 пакетика (у випадку схильності до закрепів – 4). Прийом розчину «Фортрансу» необхідно закінчити мінімум за 3 години до УЗД. Тож, якщо УЗД призначене на ранок, то всі 3 або 4 пакета слід випити в один день, якщо ж процедура планується на другу половину дня, то третій і четвертий (обов’язково) залишають на ранок.
2. Очищувальна клізма (200 – 300 мл.теплої води) напередодні ввечері і вранці, за 2-3 години
до планового обстеження.
Застосування данного виду УЗД дає можливість оцінити кровопостачання простати, роздивитися артерії і вени передміхурової залози, що є обов’язковою умовою максимально точної діагностики можливих патологій. Це повязано із тим, що існують різновиди пухлин, які за структурою майже не відрізняються від здорової тканини, тому виявити їх можна тільки під час трансректального ультразвукового дослідження, за допомогою доплера.
Протипоказання:
- загострення геморою;
- запалення шкіри навколо анусу;
- кишкова непрохідність, хронічна тріщина заднього проходу;
- вроджені або набуті звуження прямої кишки і сфінктера анального отвору;
- період після операції, що була проведена на прямій кишкі (реабілітаційний процес у даному випадку - не менше 3-х місяців).
Чоловікам старше 45-ти років рекомендовано проходити УЗД передміхурової залози не менше одного разу на рік з метою профілактики захворювань простати.